+48 61 657 93 23

WCAG

WCAG 2.0 strony dla niepełnosprawnych

Tylko do 1 czerwca 2015 roku właściciele serwisów administracji publicznej mają czas na przystosowanie swoich witryn do wymogów standardu Web Content Accessibility Guidelines (WCAG 2.0, poziom AA), ułatwiającego korzystanie z takich stron osobom w różnym stopniu niepełnosprawności.

Czy Internet jest przyjazny dla niepełnosprawnych?

Na przełomie 2012 i 2013 roku, na zlecenie Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich, przeprowadzono szeroko zakrojone badania, sprawdzające dostępność serwisów administracji publicznej dla osób niepełnosprawnych. Wyniki przeprowadzonej kontroli były szokujące.

Okazało się, że blisko 73,4 proc. badanych serwisów było bardzo trudno dostępnych dla niepełnosprawnych, ok. 20,8 proc. miało poważne problemy z dostępnością, a 5 proc. było całkowicie niedostępnych. Pozytywny (ale nie do końca) wynik kontroli dotyczył jedynie 0,8 proc. badanych serwisów. W raporcie sporządzonym na koniec kontroli jasno podkreślono, że żaden z nich nie spełniał wymagań standardu WCAG 2.0.

Czym jest WCAG 2.0?

Specyfikacja WCAG 2.0 w dość jasny i wyczerpujący sposób określa wymogi, jakie powinny spełniać serwisy internetowe, aby osoby niepełnosprawne mogły z nich korzystać bez żadnych trudności.

Dokument ten został opracowany przez organizację W3C (World Wide Web Consortium) i śmiało można powiedzieć, że wyznacza normy związane z dostępnością witryn internetowych w wielu krajach na świecie, również w Polsce.
Specyfikacja WCAG 2.0 skierowana jest do twórców serwisów internetowych, tj. grafików, webmasterów, programistów i można ją otrzymać całkowicie nieodpłatnie.

Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012, wszystkie serwisy administracji publicznej i systemy teleinformatyczne, od 1 czerwca 2015 roku muszą być przystosowane do standardów WCAG 2.0 na poziomie AA.

Ostrożne szacunki mówią o około 80 tysiącach podmiotów, które muszą dokonać istotnych zmian w swoich serwisach internetowych, aby osoby niepełnosprawne mogły z nich korzystać, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, wieku, używanego sprzętu i oprogramowania.

WCAG 2.0 strony dla niepełnosprawnych

Niewielu twórców stron internetowych kiedykolwiek zadało sobie pytanie: „Czy osoba niewidoma będzie miała problemy z korzystaniem z mojego serwisu? A może powinienem przygotować ułatwienia dla tych osób?

Na tym prostym przykładzie tylko jednego rodzaju niepełnosprawności widać, jak wiele do nadrobienia mają administratorzy publicznych serwisów internetowych. Osoby niewidome, głuche lub sparaliżowane, podczas każdej próby dotarcia do informacji zawartych na takich witrynach, muszą zmagać się z licznymi utrudnieniami.

Nie musi jednak tak być. Warto pamiętać, że dostępność serwisów internetowych i informacji jest ważna z punktu widzenia wszystkich użytkowników, nie tylko niepełnosprawnych.

Kim jesteśmy?

Pomagamy twórcom i administratorom serwisów internetowych wdrażać skuteczne rozwiązania, które zwiększają dostępność ich produktów dla osób niepełnosprawnych, i nie tylko. Instytucjom publicznym, które do 1 czerwca 2015 roku muszą dostosować swoje witryny do wymogów standardu WCAG 2.0 na poziomie AA, oferujemy wiedzę i doświadczenie w zakresie ich budowy i eliminacji elementów, tworzących bariery dla osób z różnego stopnia niepełnosprawnością.

W jaki sposób pomożemy Ci stworzyć stronę do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Jeśli są Państwo zainteresowani szczegółami naszej oferty, prosimy o kontakt z nami.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Możesz zadzwonić do mnie już teraz – chętnie opowiem Ci o tym przez telefon: 501 463 999 (Darek).

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *